czwartek, 20 grudnia 2012

Panorama Krynicy z Krzyżowej

Całą trasę wynoszącą 13.8 km, którą z licznymi postojami pokonałem w ciągu 2.5 godziny, należy zaliczyć do łatwych, przy różnicy wysokości około 160 metrów. W trakcie wycieczki mamy możliwość oglądania niepowtarzalnych widoków na Słotwiny, Krynicę i okoliczne szczyty.




Wyruszamy z centrum Krynicy ulicą Piłsudskiego w kierunku Nowego Sącza. Mijamy po prawej Park Słotwiński i skręcamy w lewo w boczną drogę do Słotwin (2,2 km). a następnie kilometr dalej znajdujemy się na parkingu w Słotwinach, obok zabytkowej XIX wiecznej cerkwi, pięknie położonej nad potokiem. Teraz turystów tu niewielu, ale zimą, stoki po lewej stronie drogi są prawdziwym rajem dla narciarzy. Jedziemy dalej w górę doliny, kilkaset metrów dalej na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i zaczynamy jazdę polną, utwardzoną drogą wzdłuż potoku. Mijamy ostatnie zabudowania, dojeżdżamy do dużego szałasu z grilem wybudowanego przez firmę FAKRO. 
W stojącej naprzeciwko dużej drewnianej wiacie zimą garażują skutery śnieżne. Mijamy po lewej sztuczny mały stawek i dojeżdżamy do większego, zbudowanego na potoku (4,3 km). Pięknie wkomponowany w otoczenie jest dodatkową atrakcją dla wypoczywających w tych okolicach. Przed stawem droga skręca w lewo, ostro w górę, a następnie sto metrów dalej już łagodniej jedziemy w stronę grzbietu, którędy przebiega pieszy żółty szlak z Kopciowej przez Krzyżową do Krynicy ((4,7 km). Z tego miejsca roztacza się bardzo ładny widok na Słotwiny. Skręcamy w lewo i dwieście metrów dalej mijamy odchodząca w prawo w dół drogę prowadzącą do Roztoki Wielkiej. Skręcamy z drogi w lewo (5,4 km) i jedziemy ścieżką która wytycza żółty szlak. 
Po chwili przecinamy prostopadle biegnącą drogę, a dwieście metrów dalej dołącza z lewej niebieski szlak pieszy. Jedziemy grzbietem na wysokości około 850 m n.p.m. Nie zalesione stoki po lewej zimą pokrywa biały puch, po którym szusują narciarze. Świadczą o tym kolejne wyciągi, których górne stacje znajdują się na grzbiecie. W dole natomiast widać domy i pensjonaty w Słotwinach. Przejeżdżamy obok górnej stacji wyciągu krzesełkowego (6,9 km), droga wchodzi w las ale już po chwili zjeżdżamy na kolejną otwartą przestrzeń. Poniżej widać kolejne wyciągi, a na wprost duże domy wczasowe i sanatoria położone na stokach nad ulicą Piłsudskiego, w tym charakterystyczne sanatorium „Budowlani”. Zaczyna się lekki zjazd na Przełęcz Krzyżowa (8,2 km). Tam dołącza z prawej zielony szlak biegnący z Jaworzyny do Krynicy. Kilkaset metrów dalej szlak żółty skręca lekko w prawo i zaczyna się lekki podjazd na szczyt Krzyżowa 812 m n.p.m (10,4 km). Na szczycie charakterystyczny krzyż górujący nad Krynicą mający już ponad 150-letnią historię. A spod krzyża czeka nas jeden z piękniejszych widoków na Krynicę i górujące nad nią góry. Ponieważ z Krzyżowej żółty dosyć gwałtownie na pierwszym odcinku opada w dół, więc my wracamy do połączenia ze szlakami niebieskim i zielonym. 
Trawersując stoki Krzyżowej jedziemy teraz ścieżką trzymając się szlaków niebieskiego i zielonego, ale już dwieście metrów dalej szlak zielony skręca w lewo (11,4 km). Szlakiem niebieskim jedziemy około siedmiuset metrów i z prawej strony dochodzi, biegnący z Krzyżowej szlak żółty. I znowu jazda grzbietem przez las. Dojeżdżamy do odsłoniętego miejsca (12,8 km) skąd roztacza się widok zarówno na prawo na południowe fragmenty zabudowy Krynicy, jak i na lewo na centrum uzdrowiska. Jedziemy dalej zaczynają się pierwsze domy, a my wąską ścieżką raczej schodzimy na ulicę Kościuszki w centrum miasta (13,2 km). Stąd ulicą Pocztową, a następnie Zdrojową dojeżdżamy do punktu startu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz